środa, 8 czerwca 2016
niedziela, 5 czerwca 2016
Tajlandia 2016 - informacje praktyczne, ceny, noclegi
Tajlandia - informacje praktyczne, ceny, noclegi, hotele, wizy, transport i przemieszczanie się, jedzenie, atrakcje turystyczne, wycieczki, sezon, pogoda, higiena i zdrowie.
GRANICE - WIZY
Nie ma obowiązku wizowego w Tajlandii o ile pobyt jest krótszy niż 30 dni (lotnicze przejście graniczne). Po wylądowaniu na lotnisku Suvarnabhumi odprawa zajęła nam około 1,5 godziny.
Granicę w północnej części Tajlandii przekraczaliśmy w Chiang Khong. Po stronie laotańskiej posterunek graniczny znajduje się w Huay Xai. Opuszczaliśmy Laos przez "Most Przyjaźni" na Mekongu, znajdujący się 22 km na południe od Vientiane. Po drugiej stronie znajduje się tajska miejscowość Nong Khai. Cała procedura trwała około godziny w obu przypadkach. Tu należy pamiętać, że w przypadku wjazdu przez granice lądowe prawo pobytu w Tajlandii bez wizy wynosi 15 dni.
środa, 1 czerwca 2016
Co jadamy w Tajlandii
Generalnie nasze posiłki można podzielić na 2 grupy. Pierwsza grupa to te, które bierzemy do ręki na wynos lub jemy na plastikowych krzesełkach przy street food'owych stoiskach. Druga grupa to dania podane na talerzu w lokalnych restauracyjkach i właśnie o nich jest ten post.
wtorek, 31 maja 2016
Tajskie nowości
Na początku o realnym zagrożeniu nie tylko w Tajlandii, ale i w całym regionie, czyli o ...psach. Psy wałęsają się wszędzie, samotnie, w sforach, podchodzą do ludzi. Trzeba uważać, bo ugryzienie grozi wizytą w lokalnym szpitalu i serią zastrzyków przeciwko wściekliźnie. Oczywiście nie demonizujmy, bo przypadki ugryzienia vs. liczba turystów są rzadkie, nie mniej jednak się zdarzają.
środa, 25 maja 2016
Jeszcze trochę o Ko Phangan
Czas, który spędziliśmy na zachodzie wyspy Ko Phangan był fantastyczny, ale zgodnie z założeniami przenieśliśmy się na plażę Haad Yao.
Plaża znajduje się na wschodzie wyspy Ko Phangan, na północ od Tong Sala.
piątek, 20 maja 2016
Ko Phangan, czyli rajski odpoczynek
Dotychczas w Tajlandii odpoczywaliśmy na wyspie Ko Chang oraz na Krabi. Jadąc na trzecią wyprawę do Azji zdecydowaliśmy się na wyspę Ko Phangan.
poniedziałek, 16 maja 2016
Bangkok jako azjatycki dom
Dlaczego napisałem w tytule o Bangkoku jako azjatyckim domu? Po pierwsze podczas naszej trzeciej wyprawy do Azji, trzeci raz odwiedziliśmy stolicę Tajlandii.
Po drugie w trakcie ostatniej wyprawy byliśmy w Bangkoku aż trzy razy, z czego najbardziej smakował nam pobyt, kiedy wyjechaliśmy z Laosu, gdzie ostatnie 3 dni padało a temperatura oscylowała między 12 a 16 stopni. To było cudowne uczucie wrócić do miasta, w którym średnia temperatura w ciągu dnia dochodzi do 35 stopni.
piątek, 29 kwietnia 2016
Laos - informacje praktyczne, ceny, noclegi
Laos - informacje praktyczne, ceny, noclegi, hotele, wizy, transport i przemieszczanie się, jedzenie, atrakcje turystyczne, wycieczki, sezon, pogoda, higiena i zdrowie.
W Laosie jest obowiązek wizowy dla obywateli Polski. Wiza turystyczna kosztuje 30$ i jest wydawana na okres pobytu do 30 dni. Granicę w północnej części Tajlandii przekraczaliśmy w Chiang Khong. Po drugiej stronie Mekongu posterunek graniczny znajduje się w Huay Xai.
Opuszczaliśmy Laos przez "Most Przyjaźni" na Mekongu, znajdujący się 22 km na południe od Vientiane. Po drugiej stronie znajduje się tajska miejscowość Nong Khai. Cała procedura trwała około godziny w obu przypadkach.
piątek, 22 kwietnia 2016
Laos i Laotańczycy
Laos to kraj stosunkowo łatwy do podróżowania na własną rękę z małym wyjątkiem. Tym wyjątkiem jest przemieszczanie się, które wymaga czasu i jest niezbyt komfortowe. Szczególnie przejazdy lądem stanowią niekiedy nie lada wyzwanie, a już na pewno podczas podróżowania z dziećmi.
środa, 20 kwietnia 2016
Deszczowe Vientiane
Droga z Vang Vieng do Vientiane na papierze wydawała się prosta, łatwa i przyjemna. Niestety niecałe 4 godziny jazdy do najłatwiejszych nie należało. Droga była dziurawa jak szwajcarski ser, a niektóre ubytki wyglądały jak leje po bombie. Kierowca jechał jak szalony wyprzedzając na trzeciego z komórką w ręku. Minivan (busik) był napakowany do granic możliwości lokalsami, po 2 osoby na jedno siedzenie. Podczas trasy w kółko leciała jedna płyta z laotańskim disco polo. Do tego potrącenie psa. Przyjazd na północny dworzec w Vientiane wszyscy pasażerowie przyjęli z nieukrywaną ulgą.
poniedziałek, 18 kwietnia 2016
Niebezpieczna droga do Vang Vieng
Po kilku dniach spędzonych w Luang Prabang nadszedł czas, aby ruszyć dalej. Droga do Vang Vieng dorobiła się statusu legendarnej. Odcinek około 180 km pokonaliśmy w ... 8 godzin!
niedziela, 17 kwietnia 2016
Wodospady Kuang Si
Kuang Si Falls to zespół wodospadów znajdujący się około 30 kilometrów na południe od Luang Prabang.
Już sam dojazd stanowi nie lada atrakcję. 30 km jazdy na pace czegoś pomiędzy tuk tukiem a minivanem i możliwość przyjrzenia się laotańskiej prowincji to frajda.
sobota, 16 kwietnia 2016
Luang Prabang - najpiękniejsze miasto w Laosie
Po 2 dniach rejsu w końcu dotarliśmy do słynnego Luang Prabang. Dlaczego jest słynne? Przede wszystkim ze względu na swoją architekturę i wiele atrakcji turystycznych w samym mieście oraz poza nim.
Nie przypadkowo miejscowość znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Luang Prabang leży nad rzeką Mekong. Miasto okalają góry. Była stolica Laosu liczy 55 tys. mieszkańców.
poniedziałek, 11 kwietnia 2016
Rejs po Mekongu
Będąc na tajskiej północy w zasadzie najczęściej podróżnicy wybierają 2 opcje: powrót na południe kraju lub wjazd do Laosu z zamiarem dotarcia co najmniej do Luang Prabang. My wybraliśmy wariant drugi.
piątek, 1 kwietnia 2016
Huay Xai i Pakbeng - laotańskie miasteczka nad Mekongiem
Po 6 godzinach jazdy minivanem (busikiem) z Chiang Mai dotarliśmy do Chiang Khong, czyli przygranicznego miasteczka po stronie tajskiej. Gdy wyszliśmy z auta nie znaleźliśmy żadnego punktu zaczepienia, który pomógłby nam dostać się na przejście graniczne. Ruszyliśmy przed siebie. Po kilku minutach znaleźliśmy tuktuka, którego kierowca poinformował nas, że mamy bardzo mało czasu, bo granicę zamykają o 16. Po kilkunastu minutach byliśmy na miejscu. Check out w Tajlandii, przejazd mostem przez Mekong i ... po laotańskiej stronie już byliśmy spóźnieni. Okazało się, że "dodatkowa opłata" sprawiła, iż nie mieliśmy problemu z uzyskaniem wizy :) Po 15 km jazdy, czymś pomiędzy tuk tukiem a busikiem dotarliśmy do Huay Xai w Laosie.
wtorek, 15 marca 2016
poniedziałek, 14 marca 2016
Zaskakująca Biała Świątynia w Chiang Rai
Białą Świątynię (White Temple) leżącą nieopodal Chiang Rai chcieliśmy zobaczyć od dawna i przekonać się na własne oczy czy faktycznie to co o niej mówią jest prawdą.
środa, 9 marca 2016
Wizyta w plemieniu Karen i u Hmongów
Północną część Tajlandii zamieszkuje wiele plemion, w tym jedno z najbardziej charakterystycznych i znanych, czyli plemię "długich szyi" Karen, zwane także "żyrafami". Plemię to zapewne każdy z nas widział, w którymś z programów TV. Karen do Tajlandii przybyli z Birmy. W Tajlandii, według różnych szacunków żyje 300-400 tysięcy osób mających takie właśnie korzenie. Najprościej można się dostać do ich wioski z Chiang Mai lub Chiang Rai.
niedziela, 6 marca 2016
Doi Suthep - świątynia na górze
15 km od centrum Chiang Mai znajduje się świątynia na górze Doi Suthep. Jest to obowiązkowa atrakcja turystyczna będąc na północy Tajlandii.
piątek, 4 marca 2016
Chiang Mai - stolica północnej Tajlandii
Chiang Mai to średniej wielkości miasto (około 150 tys. mieszkańców) w północnej Tajlandii położone w dolinie rzeki Ping (dopływ rz. Menam).
Miejscowość zlokalizowana jest wśród najwyższych tajskich gór porośniętych lasem tropikalnym. Położenie sprawia, że klimat jest tu bardzo przyjemny. Nie jest tak gorąco jak np. w Bangkoku.
Subskrybuj:
Posty (Atom)