Maskat to nie Dubaj, czuć w mieście powiew orientu. Nie znajdziemy tutaj drapaczy chmur i nowoczesnej architektury. W zamian za to dostajemy arabską zabudowę z perłą w koronie, czyli Wielkim Meczetem Sułtana Qaboosa.
Maskat (Muskat), czyli stolica Omanu leży nad Zatoką Omańską i zamieszkuje ją około 1,5 mln mieszkańców. Miasto jest bardzo rozległe i ciągnie się kilometrami. Poprzecinane jest górami, co zapewnia przepiękne widoki na jego panoramę. W architekturze dominują białe domy wciśnięte pomiędzy skały.
Największą atrakcją turystyczną jest Wielki Meczet Sułtana Qaboosa (Sultan Qaboos Grand Mosque). Meczet nie jest stary, gdyż budowa rozpoczęła się w 1995 r. i trwała 6 lat. Do budowy wykorzystano 300 tys. ton piaskowca indyjskiego. Cały kompleks budynków znajduje się na ponad 400 tys. m2 powierzchni. Budowlę otaczają cztery minarety po 45 m i piąty największy o wysokości 91,5 m, które symbolizują 5 filarów islamu.
Men's Prayer Hall czyli główna część modlitewna meczetu może pomieścić 6,5 tys. wiernych, a wraz z dziedzińcem 20 tys. wyznawców islamu. Na ścianach znajdują się kolorowe mozaiki. Nad salą wiszą pokryte złotem i kryształami Swarovskiego żyrandole. Centralny, największy, będący działem sztuki samym w sobie waży 11 ton i ma 8 m średnicy.
Podłoga wnętrza meczetu pokryta jest ręcznie tkanym, irańskim dywanem, nad którym pracowało 600 kobiet przez 4 lata.
Przy okazji warto wspomnieć kim był Sułtan Qaboos skoro na jego cześć wzniesiono tak majestatyczną budowlę. To właśnie on w 1970 objął władzę w Omanie, w którym były dosłownie 2 szpitale, 4 szkoły i 10 km dróg asfaltowych. Sułtan zapoczątkował gwałtowny rozwój kraju i doprowadził go do pełnego dobrobytu. Nie tylko rozwinął sieć szpitali, szkół czy dróg, ale doprowadził Oman do poziomu Polski patrząc na wskaźnik PKB per capita.
Poza sposobem myślenia i zarządzania krajem, czynnikiem, który był niezmiernie istotnym w modernizacji były pieniądze pochodzące ze sprzedaży ropy naftowej.
Działania sułtana na arenie międzynarodowej sprawiły, że Oman postrzegany jest jako państwo politycznie neutralne, często stawiane w roli pośrednika w mediacjach. Oman z tego powodu bywa nazywany Szwajcarią Bliskiego Wschodu. W 2020 roku ten wielki reformator zmarł na skutek choroby nowotworowej.
Innym miejscem wartym odwiedzin jest Muttrah Souq. Jest to jeden z najstarszych arabskich targów na świecie, na którym kupimy m.in. tkaniny, ubrania, kadzidło. Bazar to plątanina wąskich uliczek przykrytych dachem chroniący kupców i klientów przed słońcem.
Targ znajduje się przy nadmorskiej promenadzie Corniche.
Deptak z jednej strony oblewają wody Zatoki Omańskiej a po drugiej otaczają go charakterystyczne białe budynki w stylu arabskim, z ażurowymi balkonami i ozdobnymi drzwiami.
Tuż obok jest targ rybny, na który zdecydowanie warto wstąpić i przyjrzeć się lokalnym rybakom sprzedającym rożnego rodzaju ryby oraz owoce morza.
W niedalekiej odległości jest Ryiam Park, w którym można poszukać wytchnienia od palącego arabskiego słońca.
W innej części miasta, w dzielnicy Old Muscat zlokalizowany jest Pałac Sułtana Omanu. Niestety można go zobaczyć tylko z zewnątrz, ale z pewnością warto podejść do głównej bramy i przekonać się na własne oczy jak wygląda miejsce, gdzie mieszka sułtan.
W niedalekiej odległości od pałacu znajdują się liczne budynki rządowe, meczety, forty oraz narodowe muzeum. Dzielnica jest bardzo zadbana i przyjemna. Polecam spacer po okolicy.
Reasumując, Maskat ma swój charakterystyczny, orientalny klimat, który przypadł nam do gustu. Widać w mieście szacunek i przywiązanie do kultury arabskiej.
Maskat - informacje praktyczne:
- dojazd z Dubaju autokarem firmy Mwasalat nr 201 wraz z czasem niezbędnym na przekroczenie granicy zajął nam 9,5 godz. a droga powrotna 7,5 godz., koszt biletu w 2 strony to 90 AED,
- z racji wielkości miasta najlepszym sposobem na jego zwiedzanie jest wypożyczenie samochodu, nie ma problemu z miejscami parkingowymi, po mieście jeździ się płynnie,
- pierwszy nocleg mieliśmy w świetnym hotelu i nieźle położonym Muscat Plaza Hotel (30 OMR/3 os.), drugi to duży, przestronny, 3-pokojowy apartament w nieco gorszej lokalizacji, ale mając samochód nie miało to większego znaczenia Al Shorouq Hotel Apartments (31 OMR/3. os), generalnie oba miejsca polecam,
- Wielki Meczet Sułtana Qaboosa - zwiedzanie bezpłatne, czynny od czwartku do soboty w godzinach 8-11, w piątki zamknięty dla turystów, meczet należy zwiedzać w odpowiednim stroju: zakryte kolana, ramiona, kobiety dodatkowo chusta na głowie,
- Muttrah Souq - czynny jest w godzinach 8-13 i 17-21, w piątki tylko po południu, główne wejście przy deptaku Corniche,
- targ rybny czynny w godzinach 6-10,
- wszystkie atrakcje, które odwiedziliśmy w Maskacie były darmowe,
- blisko miasta (około 40 km w 1 stronę) godnym odwiedzenia miejscem jest punkt widokowy Bandar Al Khairan oraz plaża Yitti (więcej informacji TUTAJ).
Przepiękne miejsce a Twoje zdjęcia zachęcają do podróży. Targ rybny robi wrażenie.
OdpowiedzUsuń