wtorek, 18 listopada 2014

Azja 2014 Wietnam Kambodża Tajlandia - podsumowanie

Czas na krótkie podsumowanie naszego wyjazdu Wietnamu, Kambodży i Tajlandii. Z pewnością na tą chwilę, na ten moment był to wyjazd naszego życia. Czy kiedyś podobny będziemy mieli szansę przeżyć? Nie mamy pojęcia, ale chęci i marzenia są.

hanoi vietnam

Tajlandia - informacje praktyczne, ceny, noclegi

Tajlandia - informacje praktyczne, ceny, koszty, noclegi, hotele, granice, wizy, transport i przemieszczanie się, jedzenie, atrakcje turystyczne, wycieczki, sezon, pogoda, higiena i zdrowie.


GRANICE - WIZY 
Dotarcie do granicy z Siem Reap zajęło nam około 3 godzin. Po stronie kambodżańskiej posterunek graniczny jest w miejscowości Poipet a po stronie tajskiej w Aranyaprathet. Formalności u Khmerów zajęły nam 30 min, ale u Tajów już 1,5 godz. Męczące to było.
wat arun bangkok thailand

poniedziałek, 17 listopada 2014

Tajlandia i Tajowie

Tajlandia to kraj nr 1 w Azji Południowo-Wschodniej jeśli chodzi o popularność. Mekka backpackersingu w tej części świata. Z pewnością jest to świetne miejsce dla osób podróżujących na własną rękę. 

koh chang thailand

Odnosi się wrażenie, że połowa ludności żyje z turystyki. Infrastruktura turystyczna, baza gastronomiczna i hotelowa są na wysokim poziomie.

piątek, 14 listopada 2014

Bangkok - stolica Azji Południowo-Wschodniej

Bangkok to z pewnością najbardziej znane miasto w Azji Południowo-Wschodniej. Stolica Tajlandii liczy ponad 8,3 mln mieszkańców. Miasto leży nad rzeką Menam, zwaną też Chao Phraya.

menam chao phraya bangkok thailand

Gdy wysiedliśmy w centrum miasta zrozumieliśmy, że jest to największy organizm miejski na naszej trasie. Ruch, harmider, samochody, skutery, tuk-tuki, klaksony i demonstracja przeciwko rządowi na dzień dobry. 

czwartek, 13 listopada 2014

Ayutthaya - jedna ze starych tajskich stolic

Ayutthaya jest jedną ze starych stolic Tajlandii (XIV - XVIII wiek). Dzięki bliskiej odległości z Bangkoku odwiedzenie tego miejsca nie stanowi żadnego problemu. 

ayutthaya thailand

Do zobaczenia są dość dobrze zachowane ruiny świątyń buddyjskich, ruiny pałaców, kamienne posągi siedzącego Buddy oraz kompleks świątynny ze stupami. 

poniedziałek, 10 listopada 2014

Słonie na Wyspie Słonia

Ko Chang to inaczej Wyspa Słonia, a skoro właśnie na niej przebywamy to nadarza się okazja obcowania z tymi niezwykłymi zwierzętami.

elephant koh chang thailand

Czasy kiedy zwierzęta te żyły na wyspie dziko, już dawno minęły. Nie ma żadnego osobnika żyjącego na wolności i to jest smutne. Na Ko Chang znajdują się specjalne ośrodki, które opiekują się słoniami. Czy słonie są tam dobrze traktowane? Trudno powiedzieć. Miejmy nadzieję, że tak. Na pewno słonie są kontrolowane, tak aby nie opuściły ośrodka. 

niedziela, 9 listopada 2014

Ko Chang, czyli raj w Zatoce Tajlandzkiej

Ko Chang to duża, górzysta wyspa porośnięta lasem tropikalnym na Zatoce Tajlandzkiej. Wyspa jest blisko granicy z Kambodżą, dlatego też można ją rozważać podróżując z tamtego kierunku w stronę Bangkoku. 

koh chang thailand

Na wyspie nie ma lotniska co sprawia, że jest mniej turystów niż na bardziej znanych tajlandzkich wyspach i regionach. Trzeba się nieco natrudzić, żeby tu dotrzeć. 

niedziela, 26 października 2014

Kambodża - informacje praktyczne, ceny, noclegi

Kambodża - informacje praktyczne, ceny, koszty, noclegi, hotele, granice, wizy, transport i przemieszczanie się, jedzenie, atrakcje turystyczne, wycieczki, sezon, pogoda, higiena i zdrowie.


GRANICE - WIZY 
Wymagane. Do Kambodży dostaliśmy się z Wietnamu. Granicę przekraczaliśmy na Mekongu w Vinh Xuong (Wietnam), po drugiej stronie Kaam Samnor. Oficjalny koszt wizy do Kambodży to 20 $. Dodatkowo zapłaciliśmy 4 $ celnikowi za bezproblemową odprawę. Oczekiwał tego od nas. Ulegliśmy. Na granicy niewiele osób. Po przejściu przez ziemię niczyją czekał na nas busik, który miał zawieźć nas do Phnom Penh. Wsiedliśmy. Kierowca zawiózł nas na kolejny posterunek, gdzie wypełniliśmy druki i została wbita nam wiza do paszportu. Posterunek graniczny wyglądał jak wiejski budynek, a nie poważny urząd.

Przekraczanie granicy w drodze do Tajlandii opiszemy w kolejnych wpisach. Po stronie kambodżańskiej posterunek graniczny jest w miejscowości Poipet a po stronie tajskiej w Aranyaprathet.

village cambodia

sobota, 25 października 2014

Kambodża i Khmerowie

Kambodża to kraj intrygujący. Z punktu widzenia PKB to jeden z najbiedniejszych krajów Azji, zaliczany do krajów Trzeciego Świata, który powinno się omijać szerokim łukiem. My jesteśmy nim pozytywnie zaskoczeni. 

cambodia

środa, 22 października 2014

Imperium Angkoru w sercu kambodżańskiej dżungli

Imperium Angkoru to państwo Khmerów istniejące w okresie od IX do XV wieku n.e. Angkor uznaje się za największe miasto na świecie w okresie sprzed rewolucji przemysłowej. Szacuje się, że zamieszkiwało je około miliona mieszkańców. Świątynie Angkoru spotykane są także na terenie dzisiejszej Tajlandii i Laosu.

angkor cambodia

Obecnie Angkor to przede wszystkim kompleks świątyń (głównie buddyjskich) i innych budynków w niedalekiej odległości od jeziora Tonle Sap i miejscowości Siem Reap w kambodżańskiej dżungli. 

niedziela, 19 października 2014

Siem Reap - wrota do Angkoru

Siem Reap to miejsce, które nie sposób ominąć chcąc odwiedzić słynne świątynie Angkoru. Jest to średniej wielkości miasto w pobliżu jeziora Tonle Sap.

siem reap angkor cambodia

Bardzo ekscytujący był dojazd z Phnom Penh do Siem Reap. Najpierw jechaliśmy drogą wyjazdowa ze stolicy, na której wyprzedzanie na 3 czy 4 i spychanie skuterów na pobocze było normą. Po chwili spokoju i jazdą czymś na kształt drogi szybkiego ruchu dalsza część trasy przebiegała po drodze tak dziurawej jak szwajcarski ser. Kiedy ser już był za nami to wjechaliśmy na drogę ziemną, gdzie unosiły się tumany pomarańczowego kurzu, a kierowca wyprzedzał pojazdy z zawrotną prędkością prawą stroną, ale nie drogą a poboczem. Nie ukrywam, że stresujący był to przejazd. Typowa azjatycka przygoda.

sobota, 18 października 2014

Krwawa historia Czerwonych Khmerów

Czerwoni Khmerzy to ekstremistyczne ugrupowanie komunistyczne. Jego przywódcą był mi.in. Pol Pot. Ich rządy trwały od 1975 do 1979 roku. Następnie wyparci przez wojska wietnamskie z Phnom Penh, wycofali się do dżungli i kontynuowali wojnę partyzancką do 1998 roku.    

tuol sleng prison phnom penh cambodia

W trakcie rządów Czerwonych Khmerów w wyniku ludobójstwa zginęło nawet około 25% ludności kraju, czyli wg różnych szacunków od 1,5 mln do ponad 3 mln osób. Śmierć tej ogromnej liczby osób nastąpiła na skutek zagłodzenia, przepracowania oraz egzekucji.

piątek, 17 października 2014

Prawdziwa Kambodża w Phnom Penh

Phnom Penh, czyli stolica Kambodży to miasto liczące około 2 mln mieszkańców,  zlokalizowane nad rzeką Tonle Sap.

cambodia phnom penh

Po około 2 godzinach jazdy busikem od granicy dotarliśmy do kolejnego przystanku naszej wyprawy, czyli Phnom Penh. Teoretycznie miało to być "najdziksze" miejsce na naszej trasie. Wojna domowa zakończyła się stosunkowo niedawno, ponoć do dziś 60% obywateli miasta ma broń. 

sobota, 11 października 2014

Wietnam - informacje praktyczne, ceny, noclegi

Wietnam - informacje praktyczne, ceny, koszty, noclegi, hotele, granice, wizy, transport i przemieszczanie się, jedzenie, atrakcje turystyczne, wycieczki, sezon, pogoda, higiena i zdrowie.


GRANICE - WIZY 
Wiza jest potrzebna. Można ją zdobyć na 2 sposoby. Po pierwsze można ją wyrobić w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie. Drugi sposób to wystąpienie o promesę wizową na podstawie której otrzymujemy właściwą wizą już po przylocie na wietnamskim lotnisku. My wybraliśmy wariant 2. Polecam tą drogę i www.wizawietnam.com. Koszt promesy 59 zł a wiza wydana na lotnisku w Hanoi (jednokrotnego wjazdu) 45 dolarów.  

Granicę wietnamsko - kambodżańską przekraczaliśmy na Mekongu w Vinh Xuong, po drugiej stronie Kaam Samnor. Koszt wizy do Kambodży 20 dolarów + 4 dla celnika, żeby poszło gładko. Na granicy do odprawy max 20-30 osób. Rzadko uczęszczane przejście. Wysiedliśmy z łódki od razu na posterunek. Potem pieszo przez kładkę, ziemię niczyją i do Kambodży. Co się działo po tamtej stronie w kolejnych wpisach. 
hoi an market vietnam

PIENIĄDZE
W Wietnamie można płacić dolarami. Nie trzeba się przejmować wymianą na dongi. Kurs mniej więcej 1$=20 000 dongów (VND). Bankomaty są wszędzie. Wymienić dolary lub euro można w bankach, kantorach i sklepach jubilerskich. 

czwartek, 2 października 2014

Wietnam i Wietnamczycy

Wietnam to kraj bardzo przyjemny do podróżowania na własną rękę. Każdy początkujący backpacker przy zachowaniu zasad zdrowego rozsądku nie powinien mieć z tym żadnych problemów. 

vietnam


Powyższe stwierdzenie dotyczy bezpieczeństwa na miejscu, możliwości noclegowych, jedzenia, przemieszczania się po kraju, jak również atrakcji turystycznych.  

sobota, 27 września 2014

Delta Mekongu - serce Wietnamu

Delta Mekongu w Wietnamie nazywana jest sercem kraju i jego spichlerzem. Można założyć, że każdy z nas raz po raz jada ryż czy owoce pochodzące z tego regionu.

mekong delta vietnam

Delta jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia podczas pobytu w Sajgonie (Ho Chi Minh City).

środa, 24 września 2014

Sajgon w Sajgonie

Po pobycie w Sajgonie (Ho Chi Minh City) człowiek zaczyna rozumieć o co dokładnie chodzi w stwierdzeniu "ale Sajgon". Sajgon to miejsce, w którym żyje ponad 8 milionów ludzi i jeździ ponad 8 milionów skuterów. 

saigon ho chi minh city vietnam

8 milionów metrów kabli ciągnących się zamiast ziemią to na wysokości kilku metrów nie sposób zapomnieć. Zresztą to domena nie tylko Sajgonu czy Wietnamu, ale całej tej części Azji.

środa, 17 września 2014

Relaks w Mui Ne

Nie mogliśmy się doczekać Mui Ne na naszej trasie. Jest to mała miejscowość wypoczynkowa nad morzem Południowochińskim w południowym Wietnamie. 

vietnam mui ne

W Mui Ne jest tylko jedna ulica z zabudowaniami po obu stronach. Miejscowość można podzielić na część południową - resortową i część północną - nie resortową. My ulokowaliśmy się w części, gdzie nie dominują hotele, a lokalni mieszkańcy. 

sobota, 13 września 2014

Inwazja Rosjan w Nha Trang

Po nocnym przejeździe dotarliśmy do Nha Trang, czyli dużej miejscowości wypoczynkowej w południowym Wietnamie nad morzem Południowochińskim.

nha trang vietnam

Nha Trang to nie tylko plaża czy wietnamski Disneyland Vinpearl, ale także interesujące zabytki.

piątek, 12 września 2014

Świątynie Czamów w My Son

W okolicy Hoi An godne polecenia są czamskie ruiny świątyń w My Son (IV-XV wiek n.e.). 

hoi an my son vietnam

Nie są to wprawdzie świątynie Angkoru, ale warto je zobaczyć. Szczególnie Ci, którzy widzą tego rodzaju obiekty po raz pierwszy powinni być zachwyceni. 

Hoi An - perła architektury kolonialej

Hoi An to niewielkie miasto w środkowym Wietnamie nad morzem Południowochińskim. Być w Wietnamie i nie być w Hoi An to grzech ciężki.

hoi an vietnam

Po przyjeździe do miasta bardzo szybko znaleźliśmy nocleg. Następnie wypożyczyliśmy rowery i wybraliśmy się na plażę. Po kilkunastu minutach dotarliśmy na miejsce. 

środa, 27 sierpnia 2014

Strefa DMZ - śladami wojny wietnamskiej

Będąc w Hue można wybrać się na 1-dniową wycieczkę śladami wojny wietnamskiej do tzw. Strefy DMZ. Dla nas była to bardzo ciekawa lekcja historii.

DMZ zone vietnam

Strefa DMZ to nic innego jak strefa zdemilitaryzowana, stanowiąca granicę pomiędzy Wietnamem Północnym a Południowym.

wtorek, 26 sierpnia 2014

Cesarska historia w Hue

Hue to miasto w środkowym Wietnamie. Jest starą stolicą, z którą wiąże się cesarska historia kraju.

hue vietnam citadel

Po 14 godzinnej, długiej podróży pociągiem relacji Hanoi - Sajgon dotarliśmy do Hue. Pierwsze co zwróciło naszą uwagę to zdecydowanie wyższa temperatura, niż w północnej części Wietnamu. 

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Cuda natury w Zatoce Ha Long

Będąc w północnym Wietnamie należy koniecznie zobaczyć słynną Zatokę Latającego Smoka, czyli Ha Long Bay. Zatoka pokryta jest ok. 1900 skalistymi wysepkami tworzącymi niesamowity krajobraz.

vietnam ha long bay

niedziela, 24 sierpnia 2014

Wietnam, czyli jak tu przejść przez ulicę

Żyjąc na co dzień w Polsce, przechodzenie przez ulicę nie stanowi dla nas żadnego wyzwania. Ważne jest, aby zachować rozwagę i stosować się do przepisów ruchu drogowego. Zupełnie inaczej jest w Azji. My swoją lekcję odebraliśmy w Hanoi

vietnam hanoi traffic

A więc do rzeczy. Jakie obowiązują przepisy na drodze? Odpowiedź brzmi: żadne. Nie ważne czy jest to przejście dla pieszych ze światłami czy bez, oczy trzeba mieć dookoła głowy. 

sobota, 23 sierpnia 2014

Hanoi - miłość od pierwszego wejrzenia

Tytułem wstępu Hanoi to miasto w północnym Wietnamie, stolica kraju, zamieszkujące około 6,5 mln osób.  

vietnam hanoi

Lecąc z Paryża liniami Vietnam Airlines do Hanoi rozmyślaliśmy jak to będzie. Nie wiedzieliśmy co nas czeka, z jakimi problemami będziemy musieli się zmierzyć. Nie mniej jednak euforia, która nam towarzyszyła, przygoda która na nas czekała sprawiła, że nie mogliśmy doczekać się lądowania.