Świątynie, pagody w Bagan to największa atrakcja turystyczna w Birmie i jedna z większych w Azji Południowo - Wschodniej. Z pewnością myśląc o wyjaździe do tego kraju plan musi uwzględniać to magiczne miejsce.
Starożytne Królestwo Paganu zostało założone w 849 roku n.e. Położone jest nad rzeką Irawadi. Wpisano je na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Strefa archeologiczna ma 13 km długości i 8 km szerokości, co daje łącznie 104 km2 powierzchni.
W latach 1044 - 1287 opisywany obszar był stolicą Królestwa Paganu, czyli Pierwszego Imperium Birmańskiego, które zjednoczyło mniejsze księstwa. Na bazie tego wydarzenia uformowała się dzisiejsza Birma. Był to polityczny, gospodarczy i kulturalny ośrodek kraju. Miasto miało na tyle silną pozycję, że przyciągało mnichów i studentów m.in. z Indii i Imperium Khmerów. Według szacunków mogło tu żyć nawet 200 tys. osób.
W roku 1287 Królestwo Paganu upadło na skutek nieustannych najazdów armii mongolskich trwających prawie ćwierć wieku. Po tych wydarzeniach, w późniejszych wiekach Bagan pozostawało już tylko celem religijnych pielgrzymek.
Na równinach Baganu w okresie świetności, tj. w ciągu 250 lat zbudowano około 10 tys. budowli sakralnych, z czego do dziś przetrwało ponad 2200 buddyjskich świątyń, pagód, klasztorów i stup . Największe z nich powstały w XII i XIII wieku. Wiele otoczone było murami, których głównym celem była ochrona przed pożarami.
Według Birmańczyków na szczególne wyróżnienie zasługują 4 świątynie: Ananda - typowana na najpiękniejszą, Dhammayangyi, która jest największa, Thatbyinyu - najwyższa, Gawdawpalin - uznana za najbardziej elegancką.
Nazwa świątyni Ananda w tłumaczeniu oznacza "doskonałe szczęście", ma 52 m wysokości, a wewnątrz znajdują się m.in. 4 posągi stojącego Buddy o wysokości 9,5 m każdy. Wygląd budowli zawdzięczamy wizji króla, która powstała na skutek opisów modlitewnej groty, w której medytowało 8 oświeconych mnichów. Ananda jest bardzo dobrze zachowana, a kopuła w promieniach słońca wygląda jakby była ze szczerego złota.
Świątynia Dhammayangyi na mnie zrobiła największe wrażenie. Z tą budowlą wiążą się dwie ciekawe legendy. Pierwsza mówi, że ówczesny król zbudował świątynię w celu odkupienia swoich zbrodni, w tym zabicie ojca, brata i jego żony.
Druga historia mówi, że król zapragnął, aby cegły przylegały do siebie tak ściśle, żeby nie zmieściła się nawet szpilka. Murarzom, którym ta sztuka się nie udała obcinano na rozkaz władcy ręce.
Świątynia najwyższa, mierząca 61 m to Thatbyinnyu. Jej nazwa w tłumaczeniu oznacza "wszechwiedzę", czyli jeden z atrybutów Buddy.
Świątynia Gawdawpalin jest uznawana za najbardziej elegancką. Druga pod względem wysokości, mierzy 55 m. Znajduje się na terenie dzisiejszego Old Bagan.
Inną popularną budowlą jest m.in. Shwesandaw Pagoda. To właśnie z jej tarasu obserwuje się wschody i zachody słońca nad krainą Bagan.
Charakterystyczną pagodą jest Bupaya, która została całkowicie zniszczona (później odbudowana) na skutek potężnego trzęsienia ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera w 1975 roku. Obszar środkowej Birmy jest bardzo sejsmiczny i wielokrotne trzęsienia ziemi powodowały mniejsze lub większe zniszczenia świątyń. Ostatnio silne trzęsienie nawiedziło ten rejon w 2016 r.
Tuż obok pagody Bupaya można odpocząć chwilę nad brzegiem Irawadi i zobaczyć jak wygląda tutejsze życie oraz transport rzeczny.
Charakterystyczna budowlą Królestwa Paganu jest również Shwezigon Pagoda. Ta złota stupa, jako jedyna zbudowana jest z piaskowca a nie z cegły. Była to pierwsza duża budowla w stylu birmańskim. Według przekazów wmurowano w nią kość czołową i ząb Buddy. Pagoda znajduje się na terenie Nyaung-U.
Na bazę noclegową wybraliśmy właśnie miasteczko Nyaung-U, z którego na rowerach zwiedzaliśmy okolicę. W Nyaung-U można obserwować proste życie Birmańczyków. Miejscowość jej niewielka, ale bardzo klimatyczna.
Wprawdzie do potęgi khmerskiego Angkoru troszeczkę Bagan brakuje, ale należy mocno podkreślić, że jest to drugie pod względem atrakcyjności i wielkości stanowisko archeologiczne w tej części Azji. Nie jest to zatłoczone miejsce. Można mieć mniej popularne świątynie i pagody tylko dla siebie. Spędziliśmy tu 3 niezapomniane dni. Jedno z azjatyckich miejsc typu "must see".
Bagan - informacje praktyczne:
- przejazd minubusem z Mandalay zajmuje około 5 godz. i kosztował 9000 MMK,
- trasa Bagan - Inle Lake minivanem zajmuje około 7 godz., przejazd kosztował 15000 MMK,
- przejazd taxi z dworca autobusowego Nyaung-U do centrum miasteczka kosztował 10000 MMK,
- na bazę wypadową po okolicy polecam Nyaung-U, poza tym popularne są także Old Bagan i New Bagan,
- godny polecenia jest New Park Hotel w Nyaung-U, który kosztował 18,5$ / 1 doba za pokój 2 os.,
- bilet wstępu do strefy archeologicznej - 25000 MMK,
- świątynie najlepiej zwiedzać rowerem (2500-3000 MMK / 1 dzień) lub skuterem elektrycznym (7000-8000 MMK / 1 dzień).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz