środa, 24 listopada 2021

Dubaj - informacje praktyczne, ceny, noclegi, transport, atrakcje turystyczne

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie - informacje praktyczne, ceny, noclegi, hotele, wiza, transport i przemieszczanie się, jedzenie, co zobaczyć, atrakcje turystyczne, wycieczki, pogoda, kiedy jechać. 

JBR beach Dubai UAE


WIZA - PRZEKRACZANIE GRANICY

Obywatele Polski przy wjeździe do Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie potrzebują wizy. W kraju można przebywać do 90 dni od momentu wjazdu.

Należy pamiętać o restrykcyjnej polityce w kwestii narkotyków i leków. Trzeba bardzo uważać, aby nie narazić się na wieloletnie więzienie. Niedozwolone są jakiekolwiek pochodne marihuany nawet jeśli jest to tylko CBD. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku leków psychotropowych. Bez właściwej recepty i opisu choroby od lekarza po angielsku zdecydowanie nie wolno wwozić tego typu medykamentów. Istnieją rządowe strony, na których znajduje się lista zakazanych leków. Przed wyjazdem dla własnego dobra należy ją przejrzeć. Szczerze mówiąc najlepiej w ogóle warto sobie odpuścić zabieranie lekarstw, nawet OTC. O ile w przypadku przylotu do Dubaju kontrola nie jest przesadnie szczegółowa o tyle w przypadku przekraczania granicy lądowej Z.E.A - Oman zaczynają się problemy.

Wracając z Omanu do Dubaju zatrzymaliśmy się na granicy do kontroli paszportowej i kontroli bagażu. Po stronie Z.E.A posterunek graniczny znajdował się w Hatta, a w części omańskiej w Al Wajajah. Syn z racji wieku mógł zostać w autokarze, ale mnie i żonę zaproszono do męskiej oraz żeńskiej kolejki. Mimo, że byłem mniej więcej 20 przyszedł po mnie Emiratczyk i mnie z niej wyprosił oraz zabrał na przeszukanie bagażu jako pierwszego. Wyciągał wszystko po kolei z plecaka i cały czas pytał czy mam leki. Kiedy przeczyłem nie wierzył i cały czas ponawiał pytanie gdzie są leki. Nie miałem, apteczkę miała w swoim bagażu żona. Mi się udało, ale nerwy były spore, bo odniosłem wrażenie, że pogranicznik bardzo chciał coś u mnie znaleźć. 

Żona z kolei musiała się tłumaczyć z każdego leku. Na nasze szczęście były to tylko leki OTC, ale celniczka sprawdzała każde lekarstwo w systemie. Udało się nam, ale inni mieli mniej szczęścia. Żona opowiadała o płaczu dwóch kobiet, które miały spory problem. Im też się ostatecznie poszczęściło, ale ile osób trafia w ten sposób do aresztu a póżniej więzienia nie wiem. Raz jeszcze przestrzegam przed zabieraniem lekarstw. Lepiej jeśli zajdzie potrzeba kupić w lokalnej aptece. Dodam, że była to jedyna sytuacja, która była nieprzyjemna podczas naszego wyjazdu.  

Opłata wyjazdowa drogą lądowa z Z.E.A wynosiła 32,5 AED / os.

Al Fahidi Dubai UAE

SEZON - POGODA - KIEDY JECHAĆ

Dubaj najlepiej odwiedzić między listopadem a marcem. Wówczas temperatura w dzień wynosi około 23-30 stopni Celsjusza. Zdecydowanie nie polecam wizyty w okresie maj - wrzesień, gdzie temperatury wynoszą aż 40-50 stopni Celsjusza.

My byliśmy w styczniu oraz lutym i temperatury kształtowały się między 23-28 stopni Celsjusza w dzień, 18-20 wieczorem i 15-18 rano.

Burj Khalifa Dubai UAE

WALUTA - WYMIANA PIENIĘDZY - KANTORY - BANKOMATY 

Walutą jest dirham (AED). Kurs wymiany za 1 $ = 3,65 AED. Dolar w Polsce kosztował około 3,85 PLN. Za 1 dirhama trzeba było zapłacić niecałe 1,10 PLN. Dla uproszczenia można przyjąć, że 1 PLN = 1 AED.

Kantory są powszechne, nie ma żadnych problemów z wymianą dolarów czy euro na dirhamy. Z bankomatów nie korzystaliśmy, ale są wszędzie, płatność kartą w większości miejsc możliwa.

Al Fahidi Dubai UAE

INTERNET - WIFI

Nie korzystaliśmy z lokalnej karty. W hotelach, restauracjach, centrach handlowych internet jest dostępny i dobrej jakości. 

Marina Dubai UAE

TRANSPORT I PRZEMIESZCZANIE SIĘ

Najlepszym sposobem na przemieszczanie po Dubaju jest metro. Dobrze rozwinięta jest także sieć miejskich autobusów. W mieście spotkamy także w tramwaje np. w okolicy Mariny i kolejkę monorail na Palm Jumeirah. Czasami trzeba skorzystać z taksówki, które są w przyzwoitych cenach. 

Karta NOL - Dubai Metro - jak działa, dojazd do / z lotniska, ceny:

  • do poruszania się komunikacją miejską po Dubaju potrzebna jest karta NOL której są 3 rodzaje, zdecydowanie najlepszą opcją dla turystów jest srebrna karta NOL,
  • kartę NOL można kupić na każdej stacji metra w automatach i kasach biletowych oraz w punktach obsługi klienta firmy zarządzającej transportem miejskim,
  • koszt wydania srebrnej karty NOL wynosi 25 AED, z czego 19 AED jest do wykorzystania na przejazdy, kartę można doładowywać, a ceny biletów wynoszą 3, 5, 7,5 AED w zależności od strefy, przejechanej odległości, 
  • karta NOL obowiązuje także w tramwajach i autobusach miejskich,
  • w Dubaju są 2 linie metra: czerwona  i zielona,
  • linią czerwoną dojedziemy m.in. do lotniska, Burj Khalifa, Dubai Mall, Dubai Marina i plaży JBR beach, a linią zieloną m.in. do Al Fahidi i Deira,
  • linia czerwona z zieloną krzyżują się na 2 stacjach: Union oraz Burjuman, 
  • czerwona linia metra kursuje w godzinach 5:00-0:00 od soboty do środy, 5:00-1:00 w czwartki, 10:00-1:00 w piątki, 
  • zielona linia metra kursuje w godzinach 5:300-0:00 od soboty do środy, 5:30-1:00 w czwartki, 10:00-1:00 w piątki, 
  • w metro ma trzy rodzaje wagonów: tylko dla kobiet i dzieci, gold dla tych ze złotą kartą NOL oraz te dla wszystkich.

Inne środki transportu - ceny:

Łódka (abra) przez Dubai Creek w 1 stronę - 1 AED
Kolejka Monoralil na Palm Jumeirah w 2 strony - 30 AED
Taxi z Mall of Emirates do Global Village ( trasa 21 km, 30 min) - 51 AED, w tym 5 AED opłata początkowa

Trasa Dubaj - Maskat (Oman) - autobus nr 201 Mwasalat

Z Dubaju do Maskatu najprościej dotrzeć autobusem. My skorzystaliśmy z omańskiego przewoźnika Mwasalat - autokar nr 201. W zależności od sytuacji na granicy (przejście Hatta - ZEA / Al Wajajah - Oman) droga do Maskatu zajęła nam 9,5 godz., a powrót do Dubaju 7,5 godz.

Bilet na autobus kupiliśmy dworcu Abu Hail Station i kosztował 90 AED w 2 strony. Do dworca dojeżdża zielona linia metra, a stacja nazywa się dokładnie jak dworzec, czyli Abu Hail Station.

Autobus z Dubaju odjeżdża o 7:30, 15:30 i 22:30. Co ważne w kontekście wynajmu samochodu w Omanie bus zatrzymuje się na lotnisku w Maskacie, gdzie najprościej wynająć / oddać samochód. Autokar z lotniska w Maskacie do stolicy Z.E.A odjeżdża o 6:25, 15:30 i 23:30

Inną firmą obsługującą tą trasę jest dubajski przewoźnik Al Khanjry. 
Dubai UAE

NOCLEGI - HOTELE

W Dubaju odradzam jazdę w ciemno i szukanie noclegu na miejscu. Zdecydowanie lepiej nie robić sobie kłopotu i skorzystać z prebookigu. Pierwsza podstawowa zasada szukania noclegu to bliskość metra. Miasto ciągnie się kilometrami, atrakcje rozrzucone są na dużym obszarze, dlatego należy zwrócić na ten fakt szczególną uwagę, żeby niepotrzebnie nie tracić czasu i energii.

Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw (dostęp do atrakcji, klimat dzielnicy, odległość od lotniska) wybraliśmy dzielnicę Deira jako naszą bazę noclegową.

Dubaj - hotele - cena

Naif View Hotel - obiekt zlokalizowany w świetnej, tętniącej życiem części dzielnicy Deira, blisko stacji metra, pokój z łazienką, klimatyzacją, TV i dobrym internetem. Na minus brak ręczników, nie zmieniona kołdra, czystość pokoju przeciętna. Po interwencji zrobili co trzeba. Przy wymeldowaniu probowali nasz oszukać na podatek, który zapłaciliśmy już wcześniej. Hotel prowadzony prawdopodobnie przez Hindusów / Banglijczyków, nie przez Arabów. Ogólnie nie polecam, choć lokalizacja super. 

298 AED / doba za 3 os.

Dubai UAE

Al Deyafa Hotel Apartments - przyjemny i przestronny apartament, 2 sypialnie + salon z balkonem, łazienka, klimatyzacja, przeciętny internet, na dachu apartamentowca basen. Dobra lokalizacja, choć nudniejsza niż poprzednia, blisko metro. Polecam.

303 AED / doba za 3 os., przy 4 os. taka sama cena

Dubai UAE
Dubai UAE

JEDZENIE - GASTRONOMIA

Najprościej zjeść w food court'ach w dubajskich centrach handlowych. Tanie i bardzo dobre jedzenie, głównie hinduskie można spotkać na dzielnicy Deira.

Restauracje - ceny

Drugie danie ryż / noodle + mięso - 10-25 AED 

Burger - 8-10 AED

Hinduska paratha - 4-8 AED

Hinduskie naan, roti, chapati - 1 AED

Hinduski garlic naan - 3 AED

Zupa - 10 AED

Mango lassi - 10 AED

Cola mała butelka knajpa - 3 AED

Dzbanek soku w knajpie - 10-12 AED

Kawa, herbata - 2-3 AED

Cola 0,5 l sklep - 2,5 AED

Woda 1,5 l sklep - 1,4 AED

Global Village Dubai UAE

WYCIECZKI - ZWIEDZANIE - TURYSTYKA 

Dubaj: Burj Khalifa, Dubai Mall, Aquarium & Underwater Zoo, The Dubai Fountain, Marina, plaża JBR beach, Global Village, Palm Jumeriah, Burj Al-Arab - zwiedzanie na własną rękę (więcej informacji o tych miejscach TUTAJ)

Dubaj: Al Fahidi, Dubai Creek, Deira - zwiedzanie na własną rękę (więcej informacji o tych miejscach TUTAJ)

Dubai UAE

Atrakcje turystyczne - bilety wstępu - ceny

Bilet wstępu do Burj Khalifa - od 149 AED za piętro 124 i 125, od 379 AED za 124, 125 i 148 poziom.

15 AED - bilet wstępu do Global Village.

Dubai Fountain - atrakcja bezpłatna, pokazy o 13 i 13:30 a potem od 18 do 22 od niedzieli do środy i 18-23 od czwartku do soboty co 30 min.

Pozostałe odwiedzone przez nas miejsca i obiekty turystyczne były darmowe.


JBR beach Dubai UAE
Dubaj ZEA plaża JBR beach
Marina Dubai UAE
Al Fahidi Dubai UAE
Al Fahidi Dubai UAE
Al Fahidi Dubai UAE
Al Fahidi Dubai UAE
Dubai UAEBurj Khalifa Dubai UAE
Global Village Dubai UAE
Global Village Dubai UAE
Global Village Dubai UAE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz