Uxmal to chroniona przez UNESCO strefa archeologiczna leżąca około 85 km na południe od Merida. Starożytne miasto Majów urzeka pod każdym względem i jest bardziej imponujące niż słynne Chichen Itza.
Uxmal to jedno z głównych miast cywilizacji Majów. W szczycie rozkwitu, przypadającego na lata 600-1000 n.e., mieszkało tam około 25 tys. osób. Upadek miasta przypada na czasy hiszpańskiej konkwisty, czyli XV wiek.
Casa del Adivino, czyli Piramida Czarownika to najsłynniejsza budowla osady. Góruje nad miastem, mierzy 38 m wysokości i 54 m szerokości, posiada eliptyczny kształt podstawy (nietypowy dla Majów). Budowa piramidy rozpoczęła się w VI wieku i trwała 400 lat. W związku z powyższym składa się 5 warstw, de facto 5 osobnych świątyń, tworzących wspólnie imponującą budowlę.
Z miejscem wiąże się legenda, która mówi, że piramidę zbudował w ciągu jednej nocy "syn" czarownicy, który wykluł się z jaja iguany. Został on później nowym władcą Uxmal.
Przy piramidzie znajduje się duży plac, wokół którego są 74 zabudowania. Owa część Uxmal nosi nazwę Domu Mniszek (Cuadrangulo de las Monjas). Fasady budynków mają bogate dekoracje, widnieją na nich m.in. podobizny boga deszczu Chaca.
Inną wyróżniającą się budowlą jest Pałac Gubernatora (Palacio del Gobernador). Budynek powstał pod koniec X wieku, ma 100 m długości i stoi na 15 m platformie. Prawdopodobnie pełnił funkcję pałacu królewskiego. Widok z pałacu rozciąga się na całe miasto, w tym na Piramidę Czarownika.
Na terenie strefy archeologicznej znajduje się ponadto wiele innych ciekawych obiektów jak choćby boisko do peloty czy Dom Żółwi (Casa de las Tortuga).
W Uxmal zostaliśmy do wieczora, dzięki czemu mieliśmy możliwość obejrzenia pięknego pokazu światła i dźwięku w strefie archeologicznej.
Dzisiaj Uxmal nie zamieszkują już Majowie, a .... iguany. Jest ich tam mnóstwo, dorosłe iguany mają 1,5m długości i około 13 kg wagi.
Po drugiej stronie ulicy od wejścia do osady znajduje się muzeum czekolady i kakao (Choco-story). Warto odwiedzić to miejsce nie tylko ze względu to, aby dowiedzieć się jak istotne było kakao dla Indian, ale także z powodu znajdujących się tam informacji o historii i kulturze Majów, z uwagi na wspaniały ogród botaniczny i centrum rehabilitacji jaguarów.
Ponadto w ramach biletu możemy zobaczyć jak niegdyś wyglądał proces produkcji kakao i skosztować tak wyprodukowanego trunku. Muzeum oferuje również inscenizację rytuału modlitwy do boga Chaca o deszcz.
Jadąc do Uxmal zatrzymaliśmy się w niewielkiej i mało uczęszczanej Cenote Sambula en Peba na chwilę relaksu.
Czy warto odwiedzić Uxmal? Zdecydowanie TAK. To prekolumbijskie miasto Majów zrobiło na nas ogromne wrażenie. Piękne budowle, misterne zdobienia, przestrzeń, spokój, iguany i niewielu turystów to tylko część atutów tego miejsca.
Uxmal - informacje praktyczne:
- wycieczka (około 12 godz.) z przewodnikiem wykupiona w lokalnym biurze podróży w Merida kosztowała 700 MXN (w cenie obiad),
- bilet wstępu na strefę archeologiczną 239 MXN normalny, 168 MXN ulgowy,
- bilet wstępu Uxmal na wieczorny pokaz światła i dźwięku 98 MXN,
- bilet wstępu do muzeum kakao i czekolady 140 MXN normalny, 75 MXN ulgowy,
- bilet wstępu do Cenote Sambula en Peba 60 MXN.
Pomimo że Uxmal jest oddalone od Cancun, to warto tam przyjechać i cieszę się, że to zrobiłem.
OdpowiedzUsuń