Jeśli mamy przed oczami obrazki z Japonii to z pewnością są to między innymi Golden Pavilion i Fushimi Inari z Kioto. To bardzo charakterystyczne atrakcje turystyczne, które bez wątpienia odwiedzicie będąc w mieście. Warto również zajrzeć do dzielnicy Arashiyama i przejść się po bamboo forest oraz popatrzeć z bliska na japońskie makaki.
Kinkaku-ji temple, zwana potocznie Golden Pavilion to świątynia zen z końca XIV wieku. W 1950 r. budynek został podpalony przez chorego psychicznie mnicha.
Obiekt odbudowano kilka lat później i dodatkowo pokryto od zewnątrz płatkami ze złota. Stąd wzięła się potoczna nazwa Kinkaku-ji, czyli Złoty Pawilon.
W niedalekiej odległości znajduje się Ryoan-ji temple, składająca się z drewnianych pawilonów otoczonych zielenią.
Świątynia słynie z utworzonego w XV wieku kamiennego ogrodu, który niegdyś służył medytacji zen. Kamienny ogród stanowi kilkanaście głazów zgrupowanych w 5 grupach, pomiędzy którymi jest wygrabiony, drobny żwir.
Jeśli mamy więcej czasu to w okolicy jest godna uwagi świątynia Ninna-ji (nam go zabrakło).
Z atrakcji dzielnicy Arashiyama zdecydowaliśmy się na zobaczyć dwie.
Pierwszą z nich był spacer po bamboo forest. W tym miejscu można odpocząć od zgiełku miasta, a wysokie drzewa bambusowe tworzą ciekawy dla oka krajobraz.
Drugą odwiedzoną przez nas atrakcją był Monkey Park zlokalizowany na wzgórzu Arashiyama. Mieszka tam ok. 170 makaków japońskich, które pod czujnym okiem opiekunów chodzą między ludźmi. Można je też karmić. Największe osobniki mają 65 cm wysokości i ważą nawet 18 kg.
Pod drugiej stronie Kioto znajduje się słynna świątynia Fushimi Inari Taisha. Miejsce przyciąga miliony turystów za sprawą pomarańczowych bram tori ustawionych jedna za drugą.
Na 4 km szlaku znajduje się 10 tysięcy bram tori. Jego przejście zajmuje 2-3 godziny. Trudność polega na tym, że przez połowę dystansu idziemy pod górę. Początki świątyni to VIII-IX wiek, ale prawdziwy rozkwit miejsca nastąpił z początkiem XVI wieku.
Tak jak do wszystkich odwiedzonych miejsc w Kioto dojechaliśmy autobusami miejskimi, tak do Fushimi Inari najlepiej dotrzeć pociągiem jadącym w kierunku Nara z Kyoto Station. Należy wysiąść na stacji Inari (2 przystanek).
Golden Pavilion i Fushimi Inari to zdecydowanie "must see" w Kioto. Wizytę w Arashiyama również polecamy. 3 dni to absolutne minimum potrzebne na zwiedzanie miasta.
Kioto - informacje praktyczne:
- nocleg, który nas zachwycił to Len Kyoto Kawaramachi Hostel znajdujący się tuż obok przystanku Kawaramachi-Matsubara (15 min autobusem od dworca kolejowego), doskonała lokalizacja, pub i restauracja na dole, przestronny pokój, umywalka w pokoju, wspólna łazienka na piętrze, klimatyzacja, wifi w cenie 10400 JPY / doba za 2 os.,
- nocleg godny polecenia w stylu japońskim - ryokan (spanie na matach) to guest house Kyoto Himawari Shijo Kawaramachi. To 130 letni drewniany dom z 4 pokojami do wynajęcia, ze wspólną łazienką na 2 pokoje, kuchnią do dyspozycji z darmowymi przekąskami i napojami, klimatyzacja, wifi w cenie 7760 JPY / doba za 2 os.,
- dojazd szybkim pociągiem - shinkansen do Kioto z Tokio z dworca Shinagawa zajmuje około 2 godz. i 15 min. Z uwagi na wysokie ceny biletów przejazd należy realizować z aktywnym Japan Rail Pass,
- po mieście najlepiej poruszać miejskimi autobusami, bilet 24h kosztuje 600 JPY, pojedynczy przejazd to koszt 230 JPY,
- 500 JPY - bilet wstępu do świątyni Shoren-in, 400 JPY - bilet wstępu do świątyni Kiyomizu-dera,
- 400 JPY - bilet wstępu do świątyni Kinkaku-ji (Golden Pavillion), 500 JPY - bilet wstępu do świątyni Ryoan-ji,
- 550 JPY - bilet wstępu do Monkey Park Iwatayama,
- 500 JPY - bilet wstępu do świątyni Ginkaku-ji (Silver Pavillion), 600 JPY - bilet wstępu do świątyni Eikan-do,
- pozostałe odwiedzone przez nas atrakcje były bezpłatne,
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz